RZEKA SAPINA

Sapina ma długość 36,5 km, szerokość do 20 m, głębokość do 1m.

Rzeka ma swój początek w okolicach wsi Spytkowo i łączy następujące jeziora: Jezioro Kruklin, Jez. Gołdopiwo, Jez. Wilkus (z jego odnogą Jeziorem Brzoś), Jez. Pozezdrze, Jez. Stręgiel i wpada do Jez. Święcajty . W jej zlewni jest rzeka Bobrówka, która bierze początek obok wsi Kuty. Bobrówka przepływa przez jeziora: Czarne i Głęboka Kuta, a kończy bieg w Jez. Stręgiel.

Na rzece wybudowana została w 1910 Śluza Przerwanki (obok wsi Przerwanki ). Jej zadaniem było spiętrzanie wody na Jez. Gołdopiwo, tak aby powstał rezerwuar wodny na potrzeby Kanału Mazurskiego. Śluza ma długość 25 m i 4 m szerokości. Śluza spiętrza wodę na wysokość 1 m.

Trasa żeglarska na Sapinie od Jez. Święcajty do Jez. Gołdopiwo ma 29 km długości, a szlak kajakowy sięga dalej do Jez. Kruklin i ma długość 34 km.

GRĄDY KRUKLANECKIE

Ten piękny most wysadzili jesienią 1945 roku okoliczni mieszkańcy. Chcieli w ten sposób uniemożliwić Rosjanom wywożenie do Sowietów zrabowanego na Mazurach majątku.

 
Most w Grądach był drugim co do długości mostem kolejowym w Prusach. Dłuższe są tylko wiadukty w Stańczykach. Zbudowany w 1908 roku stanowił element linii kolejowej prowadzącej do Olecka.

Pod mostem znajduje się drewnianą kładka, dzięki której można przejść na druga stronę rzeczki Sapiny. Idąc nasypem w kierunku Olecka trafimy do punktu widokowego, gdzie można obejrzeć widok na okoliczne lasy i jezioro Patelnia. 

W Grądach można obejrzeć zespół umocnień wojskowych z czasów obu wojen światowych.
Image

MOST DROGOWY W KRUKLANKACH

Image
Image

Adres

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Ośrodek Wczasowy JAKUB na Mazurach
Kruklanki k/Giżycka, ul. Wczasowa 45

tel. kom. 606 418 196

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Położenie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Ośrodek wczasowy "Jakub"
znajduje się w odległościach: 
250 km - Warszawa, 10 km - Giżycko, 
19 km - Węgorzewo, 40 km - Kętrzyn.

Jak do nas trafić ?

Lokalizacja